Yükleniyor

Tam Pirinç Unu

Ek Gıdaya Geçiş
Tam Pirinç Unu

Gıda Müh. Hatice Kulakoğlu - makarnavitma Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...Tam Pirinç Unu
Sizlerden gelen istekler doğrultusunda Tahıl ders kitaplarımdan(Sayın Prof. Dr Zeki Ertugay Hocam'a Saygılarımla) kısaca Pirinç ve ununa değinmek istedim.
Pirinç bilindiğinin aksine çok besleyici özellikle dışında bulunan kavuz yani kabuk kısmı sadece kepek değil besin deposu olan bir tahıldır.
☝Tam Pirinç Unu işte direk çeltik yani kavuzlu-besleyici tam pirincin değirmende öğütülmesiyle elde edilir ve çok besleyicidir. Sadece Pirinç Unu ise yararlı dış kısmı ayrılmış Nişasta içeriği yüksek beyaz iç kısmın öğütülmesiyle elde edilen lekesiz beyaz undur.
Ülkemizde yerli organik sertifikalı tohumdan pirinc yetistirilmekte ve bundan elde edilen organik sertifikali tam pirinc unu tercih edilmedilir. Taze öğütülüp paketlenmeli ve üretim tarihi yeni olamalıdır.
☝🛇Marketlerde satılan çoğu Pirinç Unu sanılan aslında Şeker(sakkaroz,destroz veya maltoz) ihtiva eden şekerli mamalara dikkat edilmeli zararlı olan bu maddeler bebekler için asla tercih edilmemelidir. 🛇Sanırım hepimizin temin edebildiği ilk karşılaşıp Pirinç unu sandığı da sadece bu zararlı karışımlardır.

Pirinç (oryza sativa) Tahılgiller familyasından sıcak bölgelerde mevsiminde yetişen bir bitkidir.

✔Gluten içermeyen pirinçte, bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii phytine elde edilir. Bu Madde, gelişmeye yardımcı olur. Zihin açıklığı sağlar. 

✔Kabukları-kavuzları bol Vitaminlidir. Kabuklu tanelerin yüzeyini çevreleyen protein, yağ, tiyamin (B1 vitamini) niyasin (nikotinik asit), riboflavin (B2 vitamini), demir ve kalsiyum'ca zengindir, Geriye kalan iç kısım nişasta'ca zengindir.
Kabuğu çıkarılmamış pirince çeltik denir.

💯Pirinç su içinde yetiştirilen tek tahıl bitkisidir. Diğer tahıl bitkileri su içinde uzun süre yaşayamayıp canlılığını yitirdiği halde, pirinç suda Erimiş Oksijeni(serbest radical Ozon) kullanarak gelişir. Yüksek besin değerini buradan alırım.

Dünya Sağlık Örgütü tarafindan Bebeklere ilk verilebilecek tahıl olarak belirlenmiştir. İşte bu besleyici Glutensiz tahıllar arasında sindirimi en kolay olan tam pirinç unu Dr nuza danışmak suretiyle verilebilir.
Organik Tam Pirinç Unu ile mamalar(1 çay bardagı sıvı için 1 tatlı kaşığı), muhallebiler , kahvaltı karışımları, Bisküvi, çorba gibi bir çok yiyeceği bebeğinize hazırlayabilirsiniz.
Sağlıklı Gıdalarla Besleneceğiniz Güzel Günler Diledim😊.


Bu konu 14043 kez okundu.
sedadan_noyana

Merhaba tam pirinc unu olan bir marka soyleyebilirmisin hic bir yerde bulamadim
Damla seven

Merhaba, ben makarnavitma dan aliyorum cok güzel katkısız yanlizca pirinçten
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 118028 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 70189 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 59610 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 59272 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 54036 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 52244 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 50127 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 46497 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 46225 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 45805 kez okundu.