Yükleniyor

Bebek Gıda Yazıyor Bebek Gıda Yazıyor 6.7.2017 13:31:18

Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar

Ek Gıdaya Geçiş
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar

Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar

Ek gıda hem anneler hem de bebekler için farklı bir süreçtir. Anneler bu konuda sabırlı ve özverili olarak davranmalıdır. Kafa karıştıran çok fazla bilgi nedeni ile bilgi kirliliği oluşmakta ve anneler ne yapacakları konusunda bocalamaktadır. Bu nedenle bu sayfada verilen bilgilerin anne tavsiyesi olduğu unutulmamalı ve kendi doktorunuzdan mutlaka bilgi almalısınız. Aynı zamanda ilk 6 ay mutlaka anne sütü alımı sağlanmalıdır. 2 yaşına kadar da anne sütü verilmeye devam etmelidir. Bunun dışında bebeklerin ek gıdaya başlama ayı ortalama 6. Ay olarak belirlenmiştir. 6. Ay ile 8. Ay arası doyumluk değil tadımlık günler geçirmelisiniz.

Yoğurt

İnek sütü 1 yaşına kadar verilmesi uygun değilken inek sütünden yapılan yoğurdun 6. Aydan sonra verilebilmesi uygun bulunuyor. Kemik gelişimi için mutlaka bir öğünde yoğurt ve yoğurtlu gıdalar verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda bebeklerin sindirim sistemi için de yoğurt oldukça faydalıdır. Ek gıdaya ilk geçildiği zamanlar bebeklerin damak tadının alışabilmesi açısından yoğurdun tek verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda gaz, alerji gibi reaksiyonların gözlenebilmesi için mutlaka tek olarak 3 gün kuralı ile yoğurt verilmeye başlanması daha iyi olacaktır. İleriki aşamalarda meyve ve sebze pürelerinde, yoğurtlarında ve yemeklerin yanında da yoğurt eklenecektir. Yoğurt için mutlaka ev yapımı yoğurdu tercih etmelisiniz. Sayfa içerisinde ev yapımı yoğurt tarifini bulabilirsiniz.

Sebze Püresi

Sebzeler ilk tanışması gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Bunun nedeni de meyvelere ve diğer gıdalara göre daha tatsız olmasından kaynaklanmaktadır. Buharda pişirilerek verilecek olan sebzeler sayesinde bebekler ek gıdaya oldukça iyi bir giriş yapabileceklerdir. Bu sebzeleri püre haline getirerek verebilirsiniz. 3 Gün kuralını unutmadan sebzeler ile tanıştırmak makbul olacaktır. İlk tanışacağı sebzelerin başında patates, havuç, kabak gibi besinler gelmektedir. Sebzelerden ilk tercih edilenler arasında yer elması, bal kabağı gibi besinler de bulunmaktadır. Sebzelerden ilk patatesi verecekseniz 3 gün boyunca patates denemelisiniz. Bu sayede alerjik reaksiyon veya gaz gibi sorunlar oluşup oluşmadığını görebilirsiniz. Daha sonrasında ise karışık sebzeli pürelere geçiş yapabilirsiniz. Buharda pişirmeniz ve bu şekilde vermeniz tavsiye edilir. Bu konu ile alakalı BLW yöntemi yazımı okuyabilirsiniz.

Muhallebiler

Muhallebi özellikle de Türk toplumunda bebeklere ilk sunulan gıdalar arasında yer alır. Doyurucu ve kilo yapıcı özelliği sayesinde oldukça tercih edilmektedir. Bazı kaynaklarda ise muhallebilerin daha geri planda tutulmasına ve kof kilo oluşumunun engellenmesine değinilmektedir. Muhallebiler genel olarak pirinç unu, tam buğday unu ve yulaf unu gibi besleyici unlardan yapılmalıdır. İnek sütü yerine su veya devam sütleri ile pişirilmelidir. Muhallebilerin içerisine zamanla meyve veya kuru meyveler katılabilir. Şeker verilmesi uygun olmadığı için pekmez verilebilir. Pekmezin pişirilmesi zararlı olduğu için pişen muhallebiye katılması daha uygun bulunmaktadır.

Meyve Püreleri

Meyveler içerisinde barındırdıkları şeker sayesinde bebeklerin daha az reddettiği besin grubuna girmektedir. Bu nedenle de ek gıdaya geçiş sürecinde başlangıç olarak sebze verilmesi önerilmektedir. Meyvenin tatlı yapısına alışan bebeklerin sebzeler ile tanışması daha zor olacaktır. Bu nedenle de sebzelere öncelik verilmesi uzmanların tavsiyeleri arasında yer alır. Meyvelerden muz, armut, elma, şeftali gibi meyvelerin ilk başta tercih edilmesi önemlidir. Aynı zamanda avokado, mango, mor erik ve kayısı da ilk meyveler açısından önemlidir. Özellikle de BLW yöntemi ve parmak besinler için de bu meyveler daha elverişlidir. Bir meyveyi 3 gün kuralına göre denedikten sonra diğerine geçmelisiniz. Karışık meyve pürelerini bu aşamadan sonra verebilirsiniz. Zamanla hem karışık meyve püresi hem de yoğurtlu meyve pürelerine geçiş yapabilirsiniz.

Tahıllar

Özellikle tam buğday unu, tam yulaf unu, mısır unu gibi tahıllar oldukça önem arz etmektedir. Beyaz un bebeklerin beslenme listesinde kesinlikle bulunmamalıdır. Bunun nedeni de kof kilo alımının engellenmesi ve dengeli beslenmenin sağlanabilmesidir.  İrmik en çok kullanılan tahıllar arasında yer alır. Özellikle de her çorbasına katılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Aynı zamanda irmikli kahvaltı, irmikli muhallebi gibi tarifleri sayfamda bulabilirsiniz. Bakliyatlar ise 7. Aydan sonra verilmesi uygun bulunmaktadır. Mercimek, nohut, bulgur gibi bakliyatlar besin değeri yüksek gıdalar arasında yer alır.

Etler

Etler daha çok 7. Aydan sonra verilmeye başlanan gıdalar arasında yer alır. Kırmızı et, beyaz et, balık eti gibi oldukça zengin vitamin, mineral içeren et grupları yavaş yavaş bebeğe verilmelidir. Kuzu eti bu konuda en çok tercih edilen et kategorisinde yer alır. Aynı zamanda ilikli kuzu gerdan haşlayarak suyunu değerlendirebilirsiniz. İlikli ev yapımı bulyon tarifime göz atabilir ve ev yapımı bulyonları çorbalarına katabilirsiniz.                   


Etiketler : #ekgıda #ekgıdadenemeleri #ekgıdayageçiş #ekgıdaçorbaları #ekgıdamamaları #ekgida #ekgidadenemeleri #ekgidaçorbaları #ekgidayageçiş #ekgidaçorbalari #ekgidamamaları #blw #blwnedir #blwyöntemi #bebekçorbası #bebekmamaları #bebekyemekleri 


Bu konu 46840 kez okundu.
Emine Kerimoğlu

Anlaşılması kolay ve yararlı bilgiler için çok teşekkürler... sayenizde çok yol kat edeceğim artık 😊😊
Gülsüm

Baya verımlı bir site teşekkürler
Duygu Kök

Bayıldım sayfanıza gerçekten güzel bilgiler var
Mediha Yılmaz

Çok faydalı bilgiler var çok teşekkür ederim.
Sezen demirkol

Çok güzel ilgiler çok faydalandim kafa karıştırmaya n bir anlatım elinize sağlık
Özge kestane

Çok sevdim sayfanızı emeğinize sağlıkkk 😘😘
Bebek Gıda Admin

çok teşekkür ederiz☺️
Selma Yıldız

Harika bilgiler tesekkurler.
elif kart

Harika tam aradığım bilgilere kolaylıkla ulaşabilicem artık 😇😇😇😍teşekkürler 😍😍😍
Melike

Önümüzdeki ay itibariyle bizde ek gıdaya geçiyoruz oldukça heyecan verici,şimdiden araştırmaya başladık bizde Harika bir yazı
Berna demirag

Yaa gerçekten harikasınız ek gıdaya yeni geçmiş bir Anne olarak ilk çocuğum olmasıyla birlikte bu serüven beni çok tedirgin ediyordu ne vericem neler yapmayalım derken vermiş olduğunuz bilgiler bana ilaç gibi geldi Allah sizin gibi insanlardan razı olsun iyi ki varsınız 🙏😊
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 122271 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 71119 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 63139 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 60299 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 55887 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 55647 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 50865 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 49633 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 47283 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 46840 kez okundu.