Yükleniyor

HemşireAna HemşireAna 23.3.2018 09:27:27

BEBEKLERDE AĞIZ BAKIMI NASIL YAPILMALI ?

Bebek Sağlığı
BEBEKLERDE AĞIZ BAKIMI NASIL YAPILMALI ?

HemşireAna Takip Et

Yazarı kendi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz...BEBEKLERDE AĞIZ BAKIMI NASIL YAPILMALI ? .

.

.

.  Sağlıklı bebekte ek gıdaya geçilene kadar ağız bakımına gerek yoktur . Emzirme öncesi meme ucunun kaynamış ılık suyla temizlenmesi yeterlidir . Bebek emzik veya biberon kullanıyorsa mutlaka kaynatılmalıdır.

.

Ağız florası doğumdan yaklaşık 4 - 12 saat sonra oluşur . Flora dişler çıkmadan önce ve dişler çıktıktan sonra değişkenlik gösterir . Bebek 6 - 8 aylıkken yani ilk dişleri ağzında görülmeye başladığında ağız florası da değişeceğinden ağız bakımı önem kazanır . El gıdaya geçildikten sonra sabah kahvaltı sonrası ve akşam yatmadan önce , dişlerin çiğneme yüzeyleri temizbir tülbent ya da gazlı bez ıslatılarak silinmelidir . Ayrıca her beslenmenin ardından su içirilmesi ağız temizliğine katkı sağlar . Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanması uygundur .

.

Yaşamın ilk yıllarında , diş fırçalama icin bir teknik uygulatmak zordur . Ancak önemli olan , bu yaşlarda çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır . Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzeylerini fırçalarlar . Çürük oluşumunu engellemek icin dişlerin ara yüzeylerini çok iyi temizlemek gerekir . Bu nedenle çocuk dişlerini fircaladiktan sonra aileler çocuğun dişlerini kontrol etmelidir . .

.

Çocuk icin ideal diş fırçası , ağız büyüklüğüne uygun , yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır . Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanılmamalıdır . Fırçanın kılları aşınır aşınmaz ( ortalama 3 - 6 ay ) mutlaka değiştirilmelidir . Diş macunu kullanımına ise 2 yaşından sonra başlanılmalıdır . Bebeklik döneminde ve 2 yaşına kadar olan çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce , sadece iki dakikalık etkili fırçalama işlemi çocuk icin yeterlidir . .

.

. Sorularınızı bu postun altına sorabilirsiniz👈.


Bu konu 1900 kez okundu.
Sayın ziyaretçimiz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Eğer üye iseniz hemen giriş yapabilirsiniz.

Hemen Üye Ol Hemen Giriş Yap

En Çok Okunan KonularTRABZON HURMASI BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 118028 kez okundu.
Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 70189 kez okundu.
Bebeklerde Kıyma Kullanımı
Bu konu 59610 kez okundu.
ISPANAK BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 59272 kez okundu.
Sarımsak Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 54036 kez okundu.
Dut Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 52244 kez okundu.
Ayva Bebeklere Ne Zaman Verilir?
Bu konu 50127 kez okundu.
KEREVİZ BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 46497 kez okundu.
Bebeklere Verilecek Olan İlk Ek Gıdalar
Bu konu 46225 kez okundu.
SEMİZOTU BEBEKLERE NE ZAMAN VERİLİR?
Bu konu 45805 kez okundu.